Lísteček - Mateřská škola, Nové Město nad Metují, Na Františku 845

Vystoupení dětí z naší MŠ při vernisáži výstavy Draci a Dráčata dne 5. 6. 2018
Novoměstská písnička 30. 5. 2018
Vystoupení Lístečku v Oáze 20. 3. 2018
Pěvecký sbor Lísteček zpívá na 2. adventu na náměstí v N. Městě n/Met.
Náš pěvecký sbor Lísteček zpívá v Husově sboru 3. 12. 2017
Noc kostelů 9. 6. 2017
Vystoupení Lístečku v kině 26. 4. 2017
Vystoupení Lístečku v Oáze dne 28. 3. 2017
Vystoupení Vánoční jarmark 2016
Lístečku z Husova sboru a z výstavy na zámku 2014
Hronov 2014
Novoměstská písnička 2010
Láska sílu slunce má,
pozná to ten, kdo ji dá,
pojďme všichni slunci vstříc,
ať je lásky víc a víc…….

Tak vyzývaly děti své rodiče, prarodiče a ostatní posluchače v sále při závěrečné společné písni „Výzva dětí“. Ve středu 5. 5. a ve čtvrtek 6. 5. 2010 si ji zazpívalo v novoměstském kině na 330 malých zpěváků a zpěvaček. Konal se tu 7. ročník přehlídky dětských pěveckých sborů Novoměstská písnička. Po oba dny bylo hlediště zcela zaplněné.

Ve středečním odpoledni se představily 4 domácí sbory. Lísteček z MŠ Na Františku, Kopretiny z MŠ Rašínova, Komenďata ze ZŠ Komenského a Poupata ze ZŠ Malecí. Zajímavým zpestřením přehlídky byl hostující sbor Poříčský Beránek z MŠ ve Velkém Poříčí. Představil se pásmem písní a básní cestovatelsky laděným „Afrika, Afrika, to je země veliká“. Druhý den účinkovaly 3 sbory ze ZUŠ B. Smetany Malíček, Prostředníček a Paleček. ZŠ a MŠ Krčín reprezentovaly Notičky a Terénní berušky. Příjemnou atmosféru umocnilo moderátorské duo p. uč. Anety Zošiakové a malé Aničky Kunteové z MŠ Na Františku. Tato MŠ se letos podílela společně s Městským klubem na přípravách a organizaci celé akce.

Velký dík patří především všem sbormistrům, kteří s dětmi perfektně programy připravili. Rozvíjí tak v dětech estetické cítění a především lásku k hudbě. Účinkující i posluchači odcházeli domů plni krásných zážitků. Už dnes se těší na příští Novoměstskou písničku.

9. 5. 2010, N. Město n. Met., Ivana Schumová
Koncert sborečku Lísteček Nové Město nad Metují 24.3.2010
Lístečkovské narozeniny

Prohlížím téměř popsanou kroniku a říkám si: „Třicet pět let poctivé práce. Co trémy, úsilí, radostí i starostí se v této objemné knize skrývá?". Dětský pěvecký sbor Lísteček založila v roce 1973 paní ředitelka Eva Janáčková, tehdy jako učitelka v MŠ Stavostroj. Klavírní doprovod zajišťovala Vladimíra Domáňová a Jitka Chvátalová. Sboreček vystupoval na různých akcích města (pro invalidy, MDŽ, Hovory s mládeží apod.). Brzy ale začal reprezentovat naše město i v jeho okolí. V Červeném Kostelci a v Hradci Králové na Přehlídkách dětských pěveckých sborů. Za zmínku stojí nahrávka pro Československý rozhlas v roce 1978. V následujícím roce se uskutečnilo natáčení Československé televize pro pořad Pionýrská vlaštovka.

V roce 1976 se Lísteček přesouvá do MŠ Na Františku a postupně se utváří do současné podoby. Dnes pracuje pod vedením paní učitelky Ivany Schumové a na klavír doprovází paní učitelka ZUŠ Petra Dostálová.
Před deseti lety stál Lísteček u zrodu Novoměstské písničky. S velkým nasazením pracuje ale i dnes. V letošním jubilejním roce se malí zpěváčci předvedli veřejnosti hned několikrát. V adventním čase zpestřili svým vystoupením bohoslužbu v Husově sboru a zahajovali výstavu Vánoce s květinou na zdejším zámku. V dubnu Lísteček zpíval našim nejmenším kamarádům v kině a zahajoval akci Den zdraví v novoměstské sokolovně.

V Hronově se již po desáté představil na přehlídce dětských pěveckých sborů MŠ náchodského regionu Hronovský skřivánek. Toto setkání je pro děti, rodiče i učitelky vždy velice náročné, ale zároveň i podnětné a povzbuzující. Letos jsme s naším programem „Pějme píseň dokola" konkurovali dalším sedmi sborům z Náchoda, Hronova, Červeného Kostelce, Velkého Poříčí. Zajímavým hostem přehlídky byl Pueráček z Hradce Králové. Novoměstskou písničku jsme zahajovali naší znělkou „Nové Město krásné je". Děti ji velice rády zpívají, dokonce i ty, které již dávno odrostly našemu jasně žlutému lístečkovskému oblečení. Cílem naší práce s těmi nejmenšími je otevřít jim krásný svět hudby. Navést je tak k zájmu o další hudební rozvoj. Vždyť největší odměnou pro kantora je vidět a zažít další úspěchy svých svěřenců. A závěrem? Na základě celoškolního projektu MŠ Na Františku „Nové Město krásné je" jsme uspořádali s našimi rodiči prodejní akci dětských výrobků. Z výtěžku jsme nechali zhotovit u paní Haldové figurky dětí z Lístečku a sbormistryně pro Novoměstský betlém, který je umístěn v Městském muzeu.

Poděkování patří především naší obětavé klavíristce paní učitelce Petře Dostálové za její čas, který nám již mnoho let věnuje. Děkujeme také rodičům za spolupráci a paní ředitelce Janě Lískové za krásný dárek k 35. narozeninám.

Děti z Lístečku, Ivana Schumová